وبلاگ

تاثیر افزایش قیمت دلار بر روی قیمت فرش

تاثیر افزایش قیمت دلار بر روی قیمت فرش

در حال حاضر افزایش قیمت دلار بر روی کل اقتصاد و بازارهای ایران و میزان خرید و فروش محصولات تأثیر گذاشته است. تقریبا تمام کسب‌و‌کار‌ها تحت‌تأثیر دلار قرار گرفته و کمتر بازاری دیده می‌شود که تحت‌تأثیر آن نباشد. نرخ دلار دارای نوسان زیادی است و روز‌به‌روز یا حتی لحظه به لحظه در حال افزایش است. این مسئله باعث شده است تا تمامی بازارهای ایران نظیر بازار فرش با مشکلاتی در خرید و فروش و تولید مواجه شوند. قیمت فرش مانند قیمت فرش 1500 شانه هم از این قاعده مستثنی نیست و با افزایش قیمت دلار، بازار این محصول نیز با مشکلات جدی مواجه شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد تأثیر عوامل مختلف بر قیمت کارپت‌های ایرانی صحبت کنیم.

این مطلب را از دست ندهید:

وب فرش مکانی برای استعلام قیمت فرش

عوامل موثر بر افزایش قیمت فرش در جهان

در وهله اول برای فهمیدن چگونگی تأثیر نرخ دلار بر روی قیمت فرش باید به‌دنبال این افزایش یک‌دفعه‌ای ارز باشیم. افزایش یافتن دلار در بازار داخلی ایران، تاثیرات جبران‌ناپذیر و فراوانی را بر روی تمامی ابعاد بازار داخلی دارد. به همین خاطر مشکلات مختلف و اتفاقات زیادی در بازارهای ایران رخ می‌دهد.

صنعت کارپت‌های ماشینی نیز تحت‌تأثیر این بازار‌ها قرار گرفته که در ادامه به بررسی 4 فاکتور موثر در افزایش نرخ دلار می‌پردازیم. عواملی که پس از بررسی هرکدام، چگونگی تاثیر بر قیمت فرش را نیز شرح می‌دهیم.

 ایجاد رکود در فروش کارپت

رکود در بازار، یکی از فاکتور‌های ثابت و مشخص در افزایش نرخ دلار است. هنگامی که قیمت دلار دارای نوسانات زیادی می‌شود، تمامی بازارهای مرتبط با آن به حالت رکود در خواهند آمد. به این علت که امکان پیش‌بینی برای وضعیت آینده دلار وجود ندارد، بسیاری از بازاریان دست از خرید و فروش می‌کشند. به همین خاطر بازار این محصول نیز در زمان تغییر نرخ دلار با رکود رو‌به‌رو خواهد شد. این رکود اقتصادی سبب افزایش هزینه در تمام زمینه‌ها به‌ویژه افزایش قیمت فرش می‌شود.

 کاهش تولید فرش در بازار

به علت وجود رکود اقتصادی، میزان محصولات گوناگون موجود در بازار به خرید و فروش نمی‌رسند؛ چرا‌که مردم بودجه‌ای برای خرید آن‌ها ندارند. بازاریان از کار خود کناره‌گیری می‌کنند و در خرید و فروش محصول جدید و آوردن بار جدید تعلل می‌کنند. از همین‌رو جابه‌جایی انجام نمی‌شود و میزان خرید از کارخانه‌ها نیز کمتر خواهد شد. تمامی این مسائل در کنار یکدیگر، سبب کاهش میزان تولید این محصول در بازار ایران می‌شود. مسئله‌ای که می‌تواند علاوه‌بر کاهش در تولید کارپت جدید با خود مشکلاتی نظیر بیکار شدن عده‌ فراوانی از افراد جامعه را به‌دنبال داشته باشد.

بالارفتن هزینه های جانبی تولید

هنگامی‌که یک جامعه با افزایش دلار رو‌به‌رو می‌شود، به افزایش نرخ هزینه‌های جانبی هم دچار خواهیم شد؛ مانند هزینه‌های نگهداری و تعمیرات دستگاه که یکی از هزینه‌های بزرگ در تولید است.

افزایش یافتن قیمت مواد اولیه

تاثیر افزایش قیمت دلار بر روی قیمت نخ

تاثیر افزایش قیمت دلار بر روی قیمت نخ

با افزایش نرخ دلار، مواد اولیه تولید نظیر نخ، رنگ، طرح و دستگاه‌های وارداتی نیز افزایش پیدا می‌کنند و در نتیجه قیمت فرش را تجربه می‌کنند. بدیهی است که در این چرخه افزایش قیمت، مبلغ دلار بر روی تمامی ابزار‌ها و مواد اولیه تولید کردن محصولات تأثیر مستقیم دارد. به همین جهت با سرعتی کم، افزایش نرخ دلار سبب افزایش قیمت تمامی مواد اولیه سازنده این محصولات و در نهایت افزایش قیمت فرش خواهد شد.

افزایش میزان دستمزد تولیدکنندگان

زمانی‌که تحت‌تأثیر دلار، قیمت مواد اولیه موجود در بازار افزایش یابد، این مسئله باعث می‌شود تا وضعیت زندگی تولیدکننده این محصولات نیز با بی‌ثباتی مواجه شده و نیاز به هزینه بیشتری برای گذران زندگی خود داشته باشد. به همین خاطر است که افزایش دلار می‌تواند میزان دستمزد تولید کنندگان را نیز افزایش دهد. این مسئله خود عاملی برای افزایش یافتن قیمت فرش و کاهش تولید آن خواهد بود.

عدم توانایی مشتریان در خرید

هنگامی‌که گرانی زیاد شود و اقتصاد کشور روز‌به‌روز بدتر شود، مردم توانایی خرید محصولات جدید به‌خصوص لوازم بزرگ‌تر را ندارند. البته تنها این موضوع عامل مسئله نیست! افزایش یافتن نرخ دلار، قبل از این سبب شده که مشتریان هزینه‌های بیشتری برای زندگی خود داشته باشند. با افزایش هزینه‌های زندگی مردم، میزان توانایی خرید آن‌ها کمتر شده و افراد کمی می‌تواند به سراغ خرید این محصول برود. ضمن اینکه نرخ هزینه خرید این محصول نیز زیاد شده و این مشکل دو برابر شده است.

اثر قیمت ارز بر صادرات فرش ایرانی

یکی از مشکلات اصلی در کشور‌های مختلف جهان به‌ویژه در خاورمیانه، معضل نوسانات ارز و دلار است. در کشور ما صادرات غیر نفتی ارتباط زیادی با تورم و نرخ ارز دارد؛ چرا‌که ایران دچار تحریم‌های زیادی از سمت آمریکا و کشور‌های دیگر است. افزایش نرخ دلار بر روی تقاضا و عرضه تاثیرگذار است. در ایران سیستم ارزهای چندنرخی وجود دارد تا در هنگام افزایش قیمت دلار از صادرکنندگان حمایت کند. برای صادرکنندگان فرش‌های ماشینی حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی بسیار مهم است که با وجود افزایش یافتن نرخ ارز به راحتی این امکان فراهم نیست. لذا با افزایش دلار علاوه‌بر افزایش قیمت فرش با عدم توفیق صادرکنندگان در بازاریابی و تبلیغات بین‌المللی نیز رو‌به‌رو هستیم. در سال‌های اخیر مسئولین در این زمینه وعده‌های بسیاری را به صادرکنندگان داده‌اند که هنوز تحقق نیافته است.

کاهش مبلغ وب فرش به علت خرید راحت مشتری

همان‌طور که در جریان هستید، طبیعی است که هنگام افزایش قیمت ارز، بازارهای مختلف نیز با مشکلاتی در خرید و فروش مواجه شوند. در این میان، بازار کارپت‌های ایرانی نیز مشکلاتی را در خرید و فروش محصولات خود مشاهده می‌کنند. برای مثال: مردم کمتر می‌توانند فرش 1200 شانه خریداری کنند و چون قیمت فرش 700 شانه و 500 شانه کمتر است، به دلیل کمبود بودجه به سراغ این کارپت‌ها بروند؛ این موضوع سبب می‌شود تا میزان تولید 1200 شانه، 1500 شانه و در کل کارپت‌های با تراکم بالا که از نرخ بیشتری برخوردار هستند، کمتر شود.

اکنون با توجه به مسائل بیان شده، لازم است تا برای بازار و وضع اقتصادی مردم فکری در نظر گرفته شود. وب فرش به‌عنوان یکی از اعضای صنف فرش کشور، با کاهش تولید محصولاتش سعی خواهد کرد تا رکود بازار را از بین برده و قیمت فرش را در بازار متعادل کند. این فروشگاه، با آماده‌سازی شرایطی برای خرید این محصول از محل کارخانه، سعی کرده تا کمترین میزان هزینه و نرخ هزینه را برای کارپت‌های ماشینی تخمین زده و روانه بازار کند. به این صورت، امید است تا مشتریان و مخاطبان بیشتری بتوانند نیاز‌هایشان را برطرف سازند و بتوانند کالای موردنیاز خود را خریداری کنند.

خرید فرش ماشینی ایرانی از وب فرش

با وجود همه موارد گفته شده، فرش‌های ایرانی همیشه طرفداران زیادی از سراسر جهان داشته‌اند. تنوع زیاد در طرح و نقشه و الیاف، تنوع قیمتی گسترده‌ای را به‌وجود آورده است. به همین دلیل افراد با بودجه‌های مختلفی که در اختیار دارند، می‌توانند فرش موردنظر خود را تهیه کنند. تنها کافی است تا از طریق مراکز فروش معتبر مانند وب فرش نسبت به خرید کارپت‌های ماشینی اقدام کنند. وب فرش یکی از مراکز معتبر در فروش انواع این فرش‌های ایرانی در کشور است. برای مشاهده تنوع محصولات می‌توانید از طریق وب‌سایت آن‌ها اقدام کنید. این فروشگاه دارای مناسب‌ترین قیمت‌ فرش و با کیفیت مطلوب بوده و مطمئن باشید با خرید از آن‌ها یک تجربه لذت‌بخشی خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *