وبلاگ

تفاوت فرش ماشینی اکریلیک با فرش ماشینی پلی استر

تفاوت فرش ماشینی اکریلیک با فرش ماشینی پلی استر

 

امروزه در صنعت بافت فرش از مواد مختلفی جهت بافت و تولید فرش ماشینی استفاده می شود که هر کدام از مزایای و معایبی برخوردار است . در مقاله پیش رو نویسنده سعی دارد تا شما را بیشتر با تفاوت نخ اکرولیک و پلی استر آشنا کند. از آن جا که بیشتر درجه کیفیت فرش به نوع الیاف به کار برده شده در آن بستگی دارد ، این ماده اولیه قالی ماشینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در ادامه به بیان انواع الیاف پر مصرف در نخ خاب فرش و ویژگی های مربوط به هر کدام می پردازیم که با مطالعه آن می توانید از اطلاعات لازم در هنگام خرید فرش برخوردار شوید .

نخ اکرولیک نخ پلی استر

(جنس فرش اکرولیک هست) ، اگر تا به حال برای خرید فرش اقدام کرده باشید این جمله را زیاد از فروشندگان فرش ماشینی شنیده اید.این جمله یعنی اینکه در تولید و بافت فرش ماشینی از الیاف اکریلیک استفاده شده است و از کیفیت بالایی برخوردار است و افراد عموما برای خرید فرش درجه یک و مرغوب به دنبال فرش ماشینی اکریلیک هستند زیرا از مزایای بیشتری نسبت به دیگر الیاف برخودار است . اما در مورد نخ پلی استر به دلیل اینکه پلاستیک در آن استفاده شده است و جز الیاف مصنوعی محسوب می شود و یکی از پرکاربرد ترین الیاف ها در تولید فرش ماشینی می باشد و به دلیل اینکه از لحاظ هزینه ای هم قیمت پایین تری نسبت به اکرولیک دارد و هزینه های فرآیند تولید این نوع الیاف بسیار مناسب است به همین دلیل روی قیمت فرش پلی استر نیز تاثیر گذار است .

این مطلب را از دست ندهید:

وب فرش مکانی برای استعلام قیمت فرش

 

خصوصیات الیاف اکریلیک

 

نخ اکریلیک نیز خلاف پلی استر از برگشت پذیری بسیار خوبی برخوردار است و هم چنین در مقابل حرارت مستقیم عایق بسیار خوبی می باشد و به همین علت جایگزین بسیار خوبی برای الیاف گران قیمت و طبیعی پشم و ابریشم به شمار می رود . دو خصوصیت مهم بازگشت پذیری و عایق حرارتی که در الیاف اکریلیک در هیچ یک از  الیاف دیگر به طور همزمان یافت نمی شود . از استحکامی متوسط و افزایش طول عمر بالایی برخودار است . سبک ترین الیاف در بین دیگر الیاف محسوب می شود و از جذب رطوبت بسیار پایینی برخوردار است و مقاومت بسیار زیادی در برابر نور خورشید و حرارت بالا دارد . تنها مشکل این الیاف پرز دهی آن است که تولید کنندگان با پیاده سازی فرآیند هیت ست روی آن در صدد رفع آن بر آمده اند و موفق به صفر رساندن میزان پرز دهی آن از این طریق شده اند . اکریلیک از قیمت بالایی نسبت به دیگر الیاف برخوردار است و تاثیر مستقیم بر روی قیمت فرش   دارد .

 

تفاوت قیمت فرش اکریلیک با قیمت فرش پلی استر

 

همانطو که میدانید تولید پلی استر در کشور خودمان انجام می شود و جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید پلی استر خودکفا شده است به همین دلیل قیمت تمام شده فرش هایی که از نخ پلی استر در بافت خود استفاده کرده است بسیار مناسب هستند. ولی به دلیل موجود نبودن متریال الیاف اکریلیک در ایران و وابستگی کشور برای تولید این الیاف به کشورهای دیگر و نوساناتی که در قیمت الیاف اکرولیک در جهان صورت می پذیرد و هم چنین مورد تحریم بودن ایران از سوی دیگر کشور ها قیمت فرش ماشینی اکریلیک نسبت به فرش ماشینی پلی استر بیشتر است . وب فرش  با فروش بدون واسطه فرش اکریلیک درصد قابل توجهی از بالا بودن قیمت ها را جبران و کاهش داده است . فرش های اکریلیک به دلیل مرغوبیت بیشتر و دارا بودن درجه کیفی بیشتر ار محبوبیت بیشتری در بین عموم برخوردار است و به همین علت تمامی تولیدات کارخانه فرش های معروف اعم از انواع فرش 700 شانه ، فرش 1000 شانه و 1200 شانه با الیاف تمام اکریلیک هیت ست شده تولید و با قیمت بسیار مناسب عرضه می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *