وبلاگ

رفع چروک فرش- ارائه راهکارهای عملی و آسان + علت چروک شدن

رفع چروک شدن فرش

چروک شدن فرش مشکلی رایج است که می‌تواند به مرور زمان ظاهر فرش شما را تحت تأثیر قرار دهد و زیبایی آن را از بین ببرد. این چروک‌ها می‌توانند ناشی از عوامل مختلفی مانند شستشو، جابجایی، یا نگهداری نامناسب باشند. خوشبختانه، روش‌های مختلفی برای از بین بردن چروک فرش در خانه وجود دارد.
در این مقاله، به بررسی روش‌های مختلف از بین بردن چروک فرش و همچنین نکاتی برای جلوگیری از ایجاد آن‌ها می‌پردازیم.

آنچه در این صفحه می‌خوانید...

تاثیر جنس الیاف بر چروک شدن فرش

جنس الیاف نقش مهمی در میزان چروک شدن فرش دارد. الیاف مختلف به طور متفاوتی به رطوبت، گرما و فشار واکنش نشان می‌دهند و در نتیجه مقاومت متفاوتی در برابر چروک شدن دارند. در بافت فرش ماشینی از 3 نخ رایج ورجین پلی استر و اکریلیک برای تولید فرش استفاده می‌شود. در مقاله فرش پلی استر بهتره یا اکریلیک به طور دقیق به جزئیات هر یک پرداخته‌ایم.

علت چروک شدن فرش

فرش ها به دلایل مختلفی می توانند چروک شوند. برخی از رایج ترین دلایل عبارتند از:

 • پاخوردگی: این شایع‌ترین علت چروک شدن فرش است. راه رفتن روی فرش‌های با الیاف بی کیفیت، می‌تواند باعث فشار روی الیاف و ایجاد چین و چروک شود.

 • مبلمان: قرار دادن مبلمان سنگین روی فرش برای مدت طولانی می‌تواند باعث ایجاد فرورفتگی و چروک در بافت فرش شود.

 • شستشو: اگر فرش به درستی شسته و خشک نشود، می تواند چروک شود. شستشوی بیش از حد فرش می‌تواند باعث ضعیف شدن الیاف و بیشتر شدن احتمال چروک شدن آن‌ها شود. همچنین، اگر فرش به طور صحیح خشک نشود، می‌تواند ناهموار شده و چروک شود.

 • تا زدن نامناسب: اگر فرش به درستی لوله و جمع نشود، می‌تواند چروک شود. فرش‌ها باید در جای خنک و خشک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شوند. آنها همچنین باید صاف یا به صورت شل پیچیده شده باشند.

 • الیاف: برخی از فرش‌ها بیشتر از سایرین در برابر چروک شدن هستند. فرش‌های بافته شده از الیاف مصنوعی مانند نایلون یا پلی پروپیلن بیشتر از فرش‌های ساخته شده از الیاف طبیعی مانند پشم یا ابریشم چروک می‌شوند. علاوه بر الیاف، ضخامت فرش نیز در میزان  چروک شدن فرش تاثیر دارد. در مقاله فرش ضخیم بهتره یا نازک، به طور کامل ویژگی‌های هر فرش را بررسی کرده‌ایم.

انواع روش‌های از بین بردن چروک فرش 

برای از بین بردن چروک فرش ماشینی روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه هریک از روش‌ها را با جزئیات شرح می‌دهیم.

روش 1: رول کردن معکوس فرش

یکی از روش‌های ساده و مؤثر برای از بین بردن چروک‌های فرش، رول کردن معکوس است. برای انجام این کار، فرش را به پشت برگردانید و آن را در جهت مخالف چروک‌ها رول کنید. دقت کنید که اگر صدایی شبیه به شکستن الیاف فرش شنیدید، بلافاصله از رول کردن دست بکشید. فرش را به مدت 24 ساعت در همان حالت رها کنید.

این روش به کمک کشش طبیعی الیاف فرش، چروک‌ها را از بین می‌برد.

روش 2: استفاده از اجسام سنگین برای از بین بردن چروک فرش

اگر به دنبال روشی ساده برای از بین بردن چروک فرش هستید، استفاده از اجسام سنگین می تواند راه حل مناسبی باشد. برای انجام این کار، ابتدا باید وسایلی مانند کتابخانه، میز یا چند جعبه سنگین را انتخاب کنید که به الیاف فرش آسیبی نرسانند. سپس، اجسام را به طور مستقیم روی چروک‌ها قرار داده و مطمئن شوید که وزن به طور مساوی در تمام قسمت‌های چروک پخش شده باشد. اجسام را به مدت 24 تا 48 ساعت روی فرش بگذارید تا الیاف فرصت کافی برای صاف شدن تحت فشار را داشته باشند. پس از گذشت این مدت، اجسام را برداشته و فرش را بررسی کنید. چروک ها باید از بین رفته باشند.

نکات:

 • از قرار دادن اجسام تیز یا داغ روی فرش خودداری کنید، زیرا این امر می تواند به الیاف فرش آسیب برساند.
 • اگر چروک ها عمیق هستند، ممکن است لازم باشد تا 48 ساعت صبر کنید تا به طور کامل از بین بروند.
 • اگر پس از 48 ساعت چروک‌ها از بین نرفتند، می‌توانید از روش‌های دیگر مانند بخارشو یا استفاده از اتو استفاده کنید.

رفع چروک شدن فرش با گذاشتن اجسام سنگین

روش 3: استفاده از نوار چسب فرش برای رفع چروک

اگر با چروک‌های کوچک و موضعی روی فرش خود مواجه هستید، می‌توانید از نوار چسب فرش برای رفع آن‌ها استفاده کنید. برای انجام این کار، ابتدا گوشه‌های فرش را با استفاده از نوار چسب فرش دو طرفه به زمین بچسبانید. دقت کنید که از نوار چسبی استفاده کنید که برای الیاف فرش شما مناسب باشد. سپس، فرش را به مدت 24 تا 48 ساعت به همان صورت رها کنید. در این مدت، چسب به تدریج چروک‌ها را از بین خواهد برد.

روش 4: قرار دادن فرش در معرض نور خورشید

قرار دادن فرش در معرض نور خورشید راهی عالی برای از بین بردن چروک‌ها است. برای این کار، در یک روز گرم و آفتابی، فرش را در بیرون از خانه پهن کنید و به مدت ۴ تا ۶ ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. نور خورشید به شل شدن الیاف فرش کمک می‌کند و باعث می‌شود چروک‌ها از بین بروند.

نکات:

 • نور خورشید شدید می‌تواند به برخی از فرش‌ها، به خصوص فرش‌های رنگ تیره، آسیب برساند. این آسیب می‌تواند شامل رنگ‌پریدگی، پوسیدگی و پارگی شود.
 • اگر نگران آسیب دیدن فرش خود هستید، بهتر است آن را به مدت کوتاه‌تری در معرض نور خورشید قرار دهید یا از سایه‌بان استفاده کنید.
 • قبل از قرار دادن فرش در معرض نور خورشید، حتماً آن را از نظر لکه یا کثیفی بررسی کنید. نور خورشید می‌تواند باعث تثبیت لکه‌ها شود،
 • لکه‌ها را قبل از قرار دادن فرش در معرض نور خورشید تمیز کنید.

رفع چروک فرش با نور آفتاب

روش 5: استفاده از بخار شوی

بخارشوی می‌تواند برای از بین بردن چروک‌های عمیق و سرسخت روی فرش موثر باشد. برای استفاده از این روش، ابتدا باید بخارشوی را روی کمترین درجه تنظیم کنید و سپس با احتیاط آن را روی فرش حرکت دهید تا خیس نشود. بعد از بخار دادن، فرش را با یک پارچه تمیز و خشک، خشک کنید.

نکات:

 • با استفاده از دفترجه راهنمای بخارشوی، درجه دستگاه را با توجه به نوع الیاف فرش تنظیم کنید.
 • مراقب باشید که بخار شوی بیش از اندازه فرش را خیس نکند.

رفع چروک فرش با بخار شور

روش‌های جلوگیری از چروک شدن فرش

با توجه به افزایش قیمت فرش ماشینی و دستباف، نگهداری اصولی و درست فرش برای جلوگیری از چروک شدن آن ضروری است. از راهکارهای زیر برای مواظبت فرش خود در برابر چروک شدن می‌توانید کمک بگیرید.

 • از فرش های با کیفیت بالا استفاده کنید: فرش‌های با کیفیت بالا مانند فرش 1200 شانه در برابر چروک شدن مقاوم‌تر هستند.
 • از فرش های مناسب برای هر منطقه استفاده کنید: برای مثال، از فرش‌های ضخیم و با تراکم بالا مانند فرش 700 شانه 9 متری برای مناطق پر رفت و آمد استفاده کنید.
 • مبلمان را به طور مرتب جابجا کنید: جابجا کردن مبلمان به طور مرتب می‌تواند از ایجاد فرورفتگی دائمی در فرش جلوگیری کند.
 • فرش را به طور مرتب جاروبرقی بکشید: جاروبرقی منظم می‌تواند به از بین بردن خاک و کثیفی که می‌تواند باعث چروک شدن فرش شود، کمک کند.
 • از فرش در برابر رطوبت محافظت کنید: از ریختن مایعات روی فرش خودداری کنید و در صورت ریختن مایع، بلافاصله آن را پاک کنید.
 • فرش را از گرمای مستقیم دور نگه دارید: فرش را از بخاری، شومینه و دریچه‌های هوا دور نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *