وبلاگ

شانه و تراکم در فرش ماشینی چیست

شانه و تراکم در فرش ماشینی چیست

در هنگام خرید فرش ماشینی همواره 2 معیار اساسی برای شناخت فرش به نام شانه و تراکم وجود دارد که هم در کیفیت و زیبایی و هم در قیمت فرش اثر گذاری بسیاری دارد . حال ما در این مفاله سعی میکنیم به صورت کوتاه این دو مفهوم را تعریف کنیم .

در حال حاضر شانه در فرش های ماشینی با عددهایی همچون 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه ، 1200 شانه و 1500 شانه تعریف می شوند .

تراکم نیز با عددهایی همچون تراکم 1000 ، تراکم 2550 و تراکم 3000 تراکم 3600 و تراکم 45000 تعریف می شوند.

شانه در فرش ماشینی

منظور از تعداد شانه در فرش ماشینی به تعداد نخ به کار رفته در 1 متر عرض فرش گفته می شود. برای مثال منظور از فرش 700 شانه این هست که تعداد نخ های استفاده شده در 1 متر عرض فرش 700 عدد هست .

تراکم فرش ماشینی

همانطور که متوجه شدیم منظور از شانه تعداد نخ در 1 متر عرض هست اما منظور از تراکم تعداد نخ های فرش در 1 متر طول هست . شانه و تراکم کاملا به همدیگر وابسته هستند . یعنی اینکه هر چه تعداد شانه بالاتر برود قطعا مقدار تراکم بالاتر خواهد بود .

این مطلب را از دست ندهید:

چه فرش هایی محیط را روشن تر می کند ؟

حالا با بالاتر رفتن شانه و تراکم چه اتفاقی می افتد ؟

با مدرن و پیشرفته تر شدن دستگاه های فرش ماشینی ، دستگاه ها قادر شده اند که از نخ های با ضخامت کمتری استفاده کنند . این امکان باعث شده است که تعداد نخ در تمامی مقیاس ها بیشتر شوند. و این افزایش موجب شده است که نقشه های فرش ماشینی ریز بافتتر و همچنین زیباتر دیده شود. این زیبایی به حدی است که فرش های ماشینی را در حال حاضر به نام فرش های دست بافت گونه می شناسند . و اینکه نقشه های دست بافت را اکنون می توان توسط دستگاه های فرش ماشینی به راحتی تولید کرد.

پس هر چه تعداد شانه و میزان تراکم بالاتر باشد فرش ریزبافت تر می شود. علاوه بر ریزبافتی اتفاق دیگری می افتد این است که ضخامت فرش نیز کمتر می شود. برای مثال فرش 700 شانه نازک تر از فرش 500 شانه هست . فرش 1200 شانه  بسیار نازکتر از فرش 700 شانه هست . اما این نازکی اصلا موجب کاهش طول عمر و کاهش استحکام فرش نخواهد شد. و مورد دیگر که باید ذکر شود این است که نخ های با ضخامت پایین تر از لطافت بیشتری نسبت به نخ های ضخیم تر برخوردار هستند. یعنی اینکه فرش های 1200 شانه و 1000 شانه فرش های بسیار لطیفی هستند .

حال کدام فرش را باید انتخاب کرد ؟

مهمترین معیار برای انتخاب فرش ، در درجه اول طرح و نقشه و رنگ است . در ابتدا باید سبک طرح و نقشه مورد علاقه خود راپیدا کنید و بعد معیار شانه و تراکم را در نظر بگیرید .

حال برای انتخاب شانه و تراکم مورد نظر به کاربرد فرش خود توجه داشته باشید . اگر از فرش خود بیشتر به عنوان جنبه زیبایی در دکوراسیون منزل و فرشی مابین مبلمان استفاده خواهید کرد و نشیمن آن را نیاز ندارید فرش های 1200 شانه بهترین گزینه برای شما خواهد بود . اما اگر ضخامت فرش و نشیمن آن برای شما مهم هست فرش 700 شانه را در انتخاب خودتان قرار دهید . فرش 1000 شانه چیزی مابین فرش 700 شانه و 1200 شانه هست و گزینه میانی بین این 2 فرش است.

در مورد معیار قیمت نیز باید این نکته ذکر شود که فرش های با شانه و تراکم بالاتر قیمت بالاتری نیز نسبت به سایر فرش ها دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *