فرش پذیرایی, وبلاگ

نحوه ی چیدمان مبل روی فرش 12 متری

نحوه ی چیدمان مبل روی فرش 12 متری

در دکوراسیون منزل، فرش و مبل زیبایی خانه را دوچندان می‌کنند. در نتیجه، چیدمان مبل و فرش یکی از مهم‌ترین اصولی است که باید به آن توجه کنید، زیرا فرش کف خانه را می‌پوشاند و توجه زیادی را به خود جلب می‌کند. پهن کردن غیراصولی فرش و چیدمان نادرست مبل بر روی فرش و در کنار آن، تعادل چیدمان را برهم می‌زند.

چیدمان مبل روی فرش 12 متری

روش‌های مختلفی برای چیدمان مبل روی فرش 12 متری وجود دارد که بستگی به سلیقه شما دارند.

 

قرار گرفتن پایه‌های جلویی مبلمان روی فرش

نمای مبل روی فرش 12 متری

نمای مبل روی فرش 12 متری

در چنین حالتی فرش به‌عنوان یک عنصر مرکزی عمل می‌کند. 2 پایه جلویی مبلمان روی فرش 12 متری قرار می‌گیرند و پایه‌های عقبی روی زمین که در نهایت ظاهری چشم‌نواز و زیبا را به‌وجود می‌آورند. نکته مهم در این زمینه، توجه‌به فاصله مناسب بین پایه‌ها و فرش است که باید حدودا 20 تا 30 سانتی‌متر در نظر گرفته شود تا چیدمان اصولی باشد.

قرار گرفتن تعدادی از پایه‌های مبلمان روی فرش

مبل روی فرش 12 متری

مبل روی فرش 12 متری

در این سبک از چیدمان مبلمان، معمولا 2 پایه جلویی تعدادی از صندلی‌ها روی فرش قرار می‌گیرند اما بقیه هیچ تماسی با فرش ندارند. در واقع این حالت یک سبک مدرن و جدید به‌شمار می‌رود و نحوه پهن‌کردن فرش در محیط حائز اهمیت است.

عدم قرار گرفتن مبلمان روی فرش 12 متری

نمای فرش 12 متری و مبل

نمای فرش 12 متری و مبل

برای چیدمان مبل و فرش، طراحان فاصله‌ای بین 20 تا 45 سانتی‌متر از محل قرارگیری مبلمان تا نقطه پهن کردن فرش را درنظر می‌گیرند. در این حالت، معمولا میز در وسط فرش قرار می‌گیرد. البته، این سبک چیدمان مبل، فضا را کمی کوچک‌تر از حالت معمول نشان می‌دهد و در سالن‌های بزرگ نیز پیشنهاد نمی‌شود چراکه فضای باز بیشتری را به‌وجود می‌آورد که بدون استفاده است.

استفاده از چندین فرش

 

معمولا در سالن‌های بزرگ و مستطیلی از چندین فرش 12 متری استفاده می‌شود. در این‌صورت، نباید پایه‌های مبل را روی 2 فرشی که در کنار هم پهن شده‌اند قرار دهید. در چنین حالتی، بهتر است بین فرش‌ها فاصله معینی قرار داشته باشد و محیط به چند بخش مختلف تقسیم شود و مبلمان در یک ناحیه خاص قرار گیرد.

تناسب رنگ و طرح مبل و فرش

تناسب بین رنگ و طرح مبل و فرش به اندازه نحوه چیدمان مبل در کنار فرش اهمیت دارد. به‌عنوان مثال، استفاده از رنگ طوسی که در طرح‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید رنگ مبلمان خود را راحت‌تر با آن هماهنگ کنید، چراکه طوسی یک رنگ‌ خنثی است.

درصورتی‌که مبلمان طرح‌دار است، نقشه فرش را ساده‌تر درنظر بگیرید تا از شلوغ‌شدن فضا و برهم‌خوردن نظم در محیط جلوگیری کند. برخی اصول در مورد تناسب رنگ مبل و فرش عبارتند از:

انتخاب رنگ‌های متفاوت

بسته به سلیقه شما، فرش می‌تواند روشن‌تر یا تیره‌تر از مبل باشد. معمولا مبل تیره‌تر برای فرش روشن‌تر و مبل روشن‌تر برای فرش تیره‌تر انتخاب می‌شود. اگر فرش روشنی دارید، یک مبل تیره‌تر کنتراست خیره‌کننده‌ای ایجاد می‌کند و برعکس.

گاهی مبل یا فرش، فقط کمی تیره‌تر از هم هستند، در این‌صورت با استفاده از سایر عناصر همچون کوسن‌ها و قاب‌ها، کمی حال و هوای اتاق را تغییر دهید یا از رنگ‌های خنثی برای ایجاد فضایی خنثی استفاده کنید.

انتخاب رنگ‌های مشابه

انتخاب رنگ‌‎های مشابه راهی آسان اما موثر برای ایجاد فضاهایی از جمله نشیمن است. یکی از روش‌های ست کردن مبل و فرش این است که فرش و مبل باید یک رنگ باشند تا ظاهر ساده و یکدستی به فضا ببخشند. مثلا، برای فرش کرم رنگ باید مبل کرم رنگ درنظر بگیرید و دیگر وسایل را متفاوت انتخاب کنید تا فضا بی‌روح نشود.

فرش‌های چندرنگ

فرش‌های دو رنگ به شما گزینه بیشتری برای انتخاب مبل می‌دهند و می‌توانید یکی از رنگ‌های فرش را در انتخاب مبل لحاظ کنید. فرش‌های چندرنگ از این لحاظ برتری دارند، زیرا تنوع رنگ بیشتری دارند. در واقع، این فرش‌ها، تمامی رنگ‎‌های موردنظر شما را دارند و به‌همین خاطر، با هر مبلی به‌خوبی ست می‌شوند.

ست کردن رنگ کوسن‌ها با فرش

برخی مواقع می‌توان بین رنگ مبل و فرش تناسب ایجاد نمود، یعنی رنگ فرش را با رنگ کوسن‌ها ست کرد. بنابراین، اگر مبل با فرش تناسب ندارد، با خرید چند کوسن همرنگ فرش، این مشکل را برطرف کنید.

فرش افشان

فرش طرح افشان یکی از فرش‌های تولیدی کارخانه فرش کاشان است که با تراکم 3600 و در ابعاد 6 متری، 9 متری و 12 متری تولید می‌شود. نخ به‌کار رفته در آن اکرولیک است که ریز بافت، ظریف و ضد حساسیت است.

به‌کارگیری این نخ در فرش مدل افشان باعث دیرتر کثیف شدن و زود تمیز شدن این مدل شده است. تمام مشخصات فرش افشان از قبیل تعداد شانه و تراکم و مارک استاندارد ایران برروی آن حک شده است. قیمت فرش  به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله سایز و تعداد شانه آن.

این مقالات رو از دست ندهید

جمع‌بندی

استفاده از فرش 12 متری در خانه باید به‌گونه‌ای باشد که چیدمان مناسبی را برای مبلمان ایجاد کند و زیبایی بیشتری به محیط ببخشد. برای این منظور، باید به اصول دکوراسیون بیشتر توجه کرد. معمولا چیدمان مبل به چند روش مختلف صورت می‌گیرد که در برخی از این روش‌ها، مبلمان کاملا روی فرش قرار می‌گیرد یا اینکه تنها 2 پایه جلویی را با فاصله مناسبی روی آن قرار می‌دهند. ممکن است مبلمان با فاصله بیشتر و بدون هیچ تماسی با فرش چیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *